Dzisiaj zajmiemy się ważnym aspektem, jaki jest pomiar temperatury. Należy pamiętać o tym, że nie ma “złych” termometrów i jeśli urządzenie jest sprawne technicznie to niema też złych pomiarów.
Złe pomiary pojawiają się wtedy kiedy:
Na chwilę zatrzymajmy się przy instrukcji i wytycznych do przeprowadzania pomiaru. Każdy termometr posiada swoją specyfikę. I tak w zależności od modelu termometr bezdotykowy posiada wytyczne:
Zgadza się akurat termometry bezdotykowe posiadają wiele wytycznych jeśli chodzi o dokonanie poprawnego pomiaru. Ale to nie jedyne termometry dostępne na rynku. Gdyż są termometry do pomiaru temperatury głębokiej. Jak na przykład termometry mierzące temperaturę z błony bębenkowej. Tak zwane termometry do ucha.
W tym wypadku wytycznych co do pomiaru jest mniej, należy pamiętać z racji, iż jest to przyrząd kontaktowy, to wykorzystuje się osłonki jednorazowe na sondę. Chronią one nie tylko sondę przez za brudzeniem, ale również pacjenta przed zakażeniem krzyżowym.
To dlaczego warto mierzyć temperaturę w uchu?
Badania kliniczne wykazały, że ucho jest doskonałym miejscem do pomiaru, ponieważ temperatura mierzona w uchu odzwierciedla temperaturę wnętrza ciała. A co za tym idzie:
Jak to działa?
Gdy końcówka sondy termometru PRO 6000 jest umieszczona w uchu, urządzenie w sposób ciągły monitoruje energię podczerwieni emitowaną przez błonę bębenkową i otaczające ją tkanki, aż do momentu osiągnięcia równowagi temperaturowej i uzyskania dokładnego pomiaru. Dzięki temu można dokonać szybkiego pomiaru.
Szybkość i prostota co wpływa na wykluczenie błędu ludzkiego. Pomiar dokonywany jest w ciągu sekundy. Dodatkowo termometr posiada czujniki, które zapobiegają niewłaściwemu umiejscowieniu sondy.
W konstrukcji wykorzystano technologię PERFECTEMP®
Technologia PerfecTemp pozwala przezwyciężyć, potencjalnie błędne odczyty podnosząc dokładność pomiaru. PerfecTemp rozwiązuje dwa główne problemy związane z pomiarem temperatury w uchu. Wyzwania związane z anatomią przewodu słuchowego, kontrola poprawnego umiejscowienia sondy. Gdy położenie sondy nie jest idealne, PerfecTemp pomaga zwiększyć dokładność pomiaru temperatury ciała.
PerfecTemp uaktywnia się po umieszczeniu końcówki sondy w uchu, zbierając informacje o kierunku i głębokości umieszczenia sondy, a następnie uwzględnia je w obliczeniach.
Innowacyjna technologia PerfecTemp® dostosowuje się do zmienności ułożenia sondy, ale to nie koniec:
Użytkując termometr każdy, ale i również do pomiaru temperatury z błony bębenkowej PRO 6000, należy pamiętać o konserwacji urządzenia. I w tym przypadku są to trzy strefy: korpus termometru, styki oraz wyświetlacz i sonda.
Korpus termometru.
Pamiętajmy o tym, termometr musi być przechowywany z założoną osłonką na sondę, chroni to sondę, jej czujniki przez za brudzeniem i uszkodzeniem. Dlatego w trakcie czyszczenia termometru osłona również musi być założona na termometr.
Korpusu nie spryskujemy bezpośrednio żadnymi detergentami, a nanosimy je poprzez wilgotną ścierkę. Do czyszczenia możemy wykorzystać:
Po czyszczeniu należy wytrzeć do sucha korpus termometru i pozostawić na 5 minut do wyschnięcia. Przed ponownym użyciem upewnić się, że korpus jest suchy.
Styki termometru
Kiedy termometr znajduje się w etui, prawidłowy kontakt styków zapobiega przypadkowemu włączaniu termometru. Jeśli np. znajduje się w kieszeni, wózku transportowym czy torbie medycznej a inne urządzenie przyciska włącznik termometru. Dodatkowo w wersji z akumulatorem styki odpowiedzialne są za ładowanie.
Do czyszczenia wykorzystujemy roztworu o stężeniu 70% alkoholu izopropylowego lub etylowego. Po czyszczeniu patyczkami higienicznymi styków należy pozostawić termometr na 1 minutę w celu wyschnięcia.
Wyświetlacz i sonda
Doczyszczenia sondy wykorzystujemy TYLKO roztworu o stężeniu 70% alkoholu izopropylowego lub etylowego. Nie spryskujemy sony, tylko czyścimy ją wilgotną ścierką i patyczkami higienicznymi. Po wyczyszczeniu wycieramy do sucha i pozostawiamy na 5 minut do wyschnięcia. Przed kolejnym użyciem upewnić się należy czy soczewka sondy jest sucha.
Poniżej prezentuję grafikę jako zbiór powyższych informacji. Warto wdrożyć taką procedurę czyszczenia do rutyny użytkowania termometru. [Grafika do pobrania]
Oraz zdjęcia PRZED i PO czyszczeniu termometru Braun TheromScan Pro6000 otrzymanego na przegląd w naszym serwisie.