Rozróżnimy sobie żarówki LED-owe i Halogenowe, te wykorzystywane zarówno w otoskopach jak i oftalmoskopach WelchAllyn (Hillrom, Baxter). Wyjaśnimy sobie czym się te żarówki, różną między sobą, jak działają i co ma wpływ na ich cenę.
To od czego trzeba zacząć, to sprawdzić, jaką żarówkę mamy w swoim otoskopie lub oftalmoskopie. Najprostszym sposobem będzie odłączenie głowicy od rękojeści poprzez przekręcenie jej w prawo. Teraz już tylko pozostaje nam zajrzeć pod spód głowicy w miejsce, gdzie mocowana jest rękojeść.
Jeśli naszym oczom prezentuje się końcówka żarówki w kolorze srebrnym, czarnym lub zielonym jest to dla nas informacja, że jest to żarówka Halogenowa.
Natomiast jeśli ów zakończenie żarówki (tej wystającej, jej części z głowicy) jest niebieskie to mamy żarówkę LED-ową.
Każda żarówka LED od WelchAllyn (Hillrom, Baxter) posiada zakończenie niebieskie. A występują cztery modele żarówek LED: 03100-LED, 03800-LED, 04900-LED, 06500-LED
Jeśli chodzi o LED to żarówka ta posiada 7 lat gwarancji. Co to znaczy? To, że jeśli żarówka LED przepali nam się w okresie gwarancji (7LAT), to bierzemy ją i wysyłamy do firmy Medica 91 wraz z kartą gwarancyjną i mamy wymienianą żarówkę na nową. Super prosta sprawa.
Natomiast żarówki Halogenowe nie posiadają żadnej gwarancji. I ktoś pewnie zapyta “Dlaczego?”. I już spieszę z wyjaśnieniem. Żarówka w trakcie badania (włączonego otoskopu / oftalmoskopu) się nagrzewa. Teraz kiedy badanie zakończymy i odłożymy włączony otoskop na bok. Żarówka nam się nagrzewa do takiego stopnia, że ulega zniszczeniu - przepaleniu.
! dlatego przy użytkowaniu żarówki halogenowej należy zwrócić szczególną uwagę przy wyłączaniu otoskopu, aby zielony przycisk na rękojeści zrobił charakterystyczne “clik”. Zarówno rękojeści bateryjne srebrne 3.5V jak i czarne litowo-jonowe posiadają zielony przycisk na pokrętle włącznika.
Jeszcze jedną rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że halogen się “wyświeca” wypala. Wraz z długim użytkowaniem świeci coraz słabiej. I niema na to wpływu jakość akumulatora a sama żarówka.
Tak więc pamiętamy, pozostawiony otoskop / oftalmoskop włączony z żarówką halogenową przepala się.
Dlaczego są takie fajne. Możemy zacząć od tego co już wiemy, czyli 7 lat gwarancji. A te 7 lat to 30 razy dłuższa żywotność niż żarówka halogenowa.
Czyli JEDNA żarówka LED zastępuje nam 30 tradycyjnych żarówek halogenowych, a to pozwala nam na zaoszczędzenie do 80% kosztów zakupu.
Ale na tych nazwijmy to finansowych korzyściach, ich zalety się nie kończą. Kolejnym ważnym aspektem jest temperatura światła. Która w przypadku żarówek LED jest zbliżona do światła naturalnego oraz jest stała. I jest to dopowiednio przy otoskopach 3750° Kelwina a w przypadku oftalmoskopów 3500° Kelwina.
A jak to wygląda w żarówkach halogenowych. Są to widełki: otoskopy 3200-2800° Kelwina i analogicznie w oftalmoskopach.
Czyli w halogenie mamy światło żółta niezbliżone do naturalnego. A to może wpływać na ocenę np. stanów zapalnych.
Poza tym jeszcze mamy zasilanie i pobór mocy z rękojeść. I tak rękojeść współpracując z żarówką LED będzie nam służyć do 3x dłużej pomiędzy ładowaniami.
To już chyba wszystkie różnice. Jest jeszcze co prawda jeden delikatny aspekt, ale tyczy się on raczej komfortu pracy. Mianowicie głowica z żarówką halogenową w ciągu dnia pracy będzie nam się nagrzewać, oddawać ciepło. Tak więc może być to ciepło odczuwalne kiedy będziemy przykładać oko do szkła otoskopu czy oftalmoskopu.
To tyle różnic, a wszystkie modele żarówek, te Halogenowe i te LEDowe dostępne są w naszym sklepie.